Vše, co jste chtěly znát o plastice břicha...

pátek, 13 prosinec 2019 00:00

Vše, co jste chtěly znát o plastice břicha...

plastika břicha plastika břicha

Plastika břicha, abdominoplastika, je společně s plastikou prsů a liposukcí nejžádanějším zákrokem na klinice INTER CLINIC Praha-Radotín. Přinášíme vám rozhovor s naším plastickým chirurgem, MUDr. Josefem Kulhánkem, ve kterém najdete všechny potřebné informace o zákroku.

Co je to vlastně abdominoplastika?

Abdominoplastika je plastika přední části břišní stěny. Při této plastické operaci lze dále upravit svaly, případně opravit pupeční kýlu, často se odstraňuje nadbytek kůže a podkoží.

Jaký je rozdíl mezi abdominoplastikou a miniabdominoplastikou?

Miniabdominoplastika zpravidla znamená řez příčně v podbřišku, který je o něco širší než řez u císařského řezu, ale užší než u klasické abdominoplastiky. Preparace kůže se provádí v oblasti mezi pupkem a tímto řezem, odstraňuje se tedy malý nadbytek v podbřišku. Neodpojuje se pupek a nezasahuje se do oblasti nadbřišku. Takové pregnantní rozdělení bychom možná našli v nějaké starší učebnici plastické chirurgie.

Hranice mezi abdominoplastikou a miniabdominoplastikou však v moderním pojetí plastické chirurgie nejsou jednoznačně vymezené. Miniabdominoplastika navzdory výše uvedené definici může znamenat to, že se zasáhne i do oblasti nadbřišku, kde se opraví případný rozestup svalů, kůže se stáhne dolů, pupík se posune níž a docílíme tak hezky vypnuté kůže.

Zda-li je nutné podstoupit miniabdominoplastiku či klasickou abdominoplastiku rozhodne plastický chirurg při osobní konzultaci. Miniabdominoplastika je však typická pro štíhlé ženy po porodu.

Zmínil jste termín "rozestup svalů". Ten je často přítomen u žen po porodu. O co vlastně jde?

Rozestup svalů může potkat kohokoliv, týká se i hodně štíhlých žen, které měly v těhotenství velké bříško. Po porodu bříško stále zůstává a nejde vycvičit. Zpravidla zde nenajdeme žádné velké množství podkožního tuku, jen povolené a rozestoupené svaly, které je třeba právě pomocí abdominoplastiky upravit. Rozestup svalů totiž není jen estetická záležitost, ale rozestoupené svaly stěžují dýchání a zhoršují stabilizaci bederní páteře.

Naše klientky se často ptají, zda-li u abdominoplastiky dochází k posunu pupíku. Posunuje se vždy, anebo jen v některých případech?

U výše zmíněné miniabdominoplastiky se pupík odpojí zevnitř od svalu a po posunutí se opět zevnitř přišije a nevytvoří se jizva. U klasické abdominoplastiky se pupík neposouvá. Ten se řezem obkrouží a po natažení kůže se vytvoří nová dírka, do které se pupík umístí a přišije. Kolem pupíku tak vznikne jizvička, která po zhojení není nijak výrazně nápadná.

Jak je to vlastně s pooperačními jizvami u abdominoplastiky? Jsou vidět v plavkách či spodním prádle?

U miniabdominoplastiky vzniká příčný řez v podbřišku jako u císařského řezu, u klasické abdominoplastiky vzniká jizva ve tvaru obráceného T.  Tato jizva je viditelná, respektive její část od pupku směrem dolů. Výhodou jizvy ve tvaru obráceného T je to, že příčný řez bývá užší a hlavně zde docílíme lepšího projmutí pasu, protože se kůže stahuje nejen shora dolů, ale i ze stran. Takže klientky, které se zprvu obávají toho, že budou mít viditelnou jizvu od pupíku dolů, jsou posléze nadšeny tím, že mají nejen hezčí bříško, ale také lepší kontury pasu.

Ženy často váhají, zda-li podstoupit abdominoplastiku, anebo liposukci. Co je zde rozhodující?

Liposukce znamená odsátí tuku. Tam, kde jsou břišní svaly povolené, kůže je vytahaná, popraskaná a nehezká, tam liposukce nepomůže. Je skutečně třeba nadbytek podkoží a kůže odstranit, případně upravit břišní svaly.

Ale k abdominioplastice se někdy přidává ještě liposukce, je to tak?

Ano, po úpravě přední břišní stěny je pro lepší výsledný efekt někdy třeba odsát tuk, co zbývá na bocích a tzv. vylézá z kalhot :).

Kdy tedy podstoupit abdominoplastiku? Je podmínkou to, že už nebude následovat žádné těhotenství?

Žena, která ví, že chce ještě otěhotnět, by měla s abdominoplastikou počkat. Další těhotenství totiž může efekt abdominoplastiky pokazit, například může obnovit rozestup svalů.

Lze abdominoplastiku opakovat? Existují klientky, které se po čase vrátí a potřebují reoperovat?

Výjimečně se lze setkat s případy, kdy se  obnoví rozestup svalů, anebo se objeví kýla. Některé ženy přiberou pár kil a nad jizvou se jim vytvoří takový tukový váleček. Všechny tyto případy lze samozřejmě dále řešit.

Jaké jsou kontraindikace abdominoplastiky? Které ženy by neměly abdominoplastiku podstoupit?

Protože se zákrok provádí v celkové anestezii, zákrok nemohou podstoupit ženy, které mají oběhové problémy či jiná onemocnění, které nejsou slučitelné s narkózou. Dále žena nesmí trpět poruchami srážlivosti, neměla by mít sklony k trombofilii, nesmí být diabetikem. Jednoduše - musí být zdravá a mít v pořádku předoperační vyšetření.

Jak dlouho zákrok trvá a jaká je rekonvalescence?

Abdominoplastika dle rozsahu trvá jednu až tři hodiny. Pak následuje pobyt na klinice po dobu nezbytně nutnou (obvykle dva dny) a minimálně 14denní nošení stahovacího pásu. Během tohoto období žena nesmí sedět, nesmí nijak namáhat břišní svaly, musí se šetřit. Návrat ke sportu a náročnějším fyzickým aktivitám doporučuji až po 4 - 6 týdnech.

 

 

NOVINKY Z INTER CLINIC

Aktuálně

Vážené klientky, vážení klienti, letní provoz kliniky ve dnech 27.6. - 2. 9. bude od 10.00 do 14.00 hodin. Konzultace a operační výkony mohou ...
Do našeho sehraného a velmi přátelského týmu hledáme recepční na zkrácený i plný úvazek, DPČ, IČO. Náplň práce:- Osobní, mailová a telefonická ...
Vážené klientky, vážení klienti, plavková sezóna se blíží a INTER CLINIC Vám nabízí jarní slevu na liposukci! V INTER CLINIC Praha-Radotín můžete ...
Konzultace
1000 znaků zbývá
Přidat soubory