Zakladatel INTER CLINIC: Fyzické a duševní proměny klientů jsou pro nás obrovskou satisfakcí

středa, 08 leden 2020 11:38

Zakladatel INTER CLINIC: Fyzické a duševní proměny klientů jsou pro nás obrovskou satisfakcí

Před 26 lety jste založil svou kliniku, kde dnes působíte jako vedoucí vlasové poradny. Jak se klinice vede dnes? Jak složité/jednoduché je podnikat v medicíně?

Jsme jednou z prvních privátních klinik v ČR. Kliniku jsem založil v roce 1993 jako kliniku specializovanou na vlasové transplantace, ale záhy jsem ji rozšířil na kliniku plastické chirurgie a od roku 2014 nabízíme i chirurgii ruky, psychologii a psychiatrii. Náš obrat se aktuálně pohybuje v desítkách milionů ročně a stále rosteme. Na klinice dnes pracuje celá moje rodina: manželka i tři dcery. Prostřední dcera už kliniku prakticky celou řídí, za což jsem nesmírně rád.

Podnikat v medicíně je s ohledem na obrovskou zodpovědnost náročné. Někdy si říkám, jestli by nebylo jednodušší prodávat třeba židle :). Ale na druhou stranu - když vidíme pěkně výsledky, ty obrovské proměny, a to nejen fyzické, ale hlavně duševní, je to nádhera a skvělá satisfakce. Plastická a vlasová chirurgie totiž není jen o těle. Díky úspěšné fyzické proměně se k dobrému mění i duševno, což se často odráží například v soukromém životě, za což nám klienti nezřídka kdy děkují.

A jestli váš dotaz byl míněn tak, zda-li je to "dobrý business", tak odpovídám, že ano. V plastické chirurgii se točí hodně peněz, což má za důsledek například i to, že se do ní míchají ti, co by se vměšovat neměli. Když slyším, kde všude je dnes možné si nechat aplikovat výplně či botox, například u zubaře, musím nechápavě kroutit hlavou.​ 

Co vám nejvíce komplikuje situaci? Je dostatek lékařů, absolventů, kvalitních? "Produkují" české univerzity dobré lékaře?

Naší největší starostí je nedostatek kvalitních plastických chirurgů. Mladých lékařů s atestací v plastické chirurgii je žalostně málo a moc nevěřím tomu, že jich nepřibývá kvůli tomu, že by budoucí lékaři neměli zájem o obor.

Další věcí, která nám podnikání komplikuje, je to, že se za odborníky vydávají i ti, co odborníky v žádném smyslu nejsou. Dnes se u nás ptá mladý doktor bez jakékoliv zkušenosti a bez atestace na možnost pracovat u nás jako specialista transplantace vlasů. My ho odmítneme a za měsíc daného mladíčka můžete potkat na konkurenční klinice, kde se prezentuje jako zkušený lékař s desítkami provedených transplantací. To nedělá oboru dobré jméno, protože výsledky jeho práce logicky nemohou být dobré. Takových případů je docela dost.

Proč jste si vlastně vybral na medicíně tento obor? ​ Vybíral jste třeba i podle toho, co může být do budoucna nedostatkovým zbožím, lukrativním oborem?

Do vlasových transplantací jsem se pustil proto, že jsem byl ve správný čas na správném místě. Potkal jsem se s přáteli, kteří žijí v Německu, a ti mi vyprávěli o vlasových transplantacích. Na začátku 90.let tady žádná taková klinika nebyla. Takže jsem se sbalil a vyrazil do světa, abych se podíval, jak se transplantace provádí na nejlepších klinikách světa. Byl jsem v Izraeli a ve Spojených státech. Tam jsem pak nechal školit naše lékaře a sám jsem následně, jako jeden z prvních Čechů, vlasovou transplantaci podstoupil. Z výsledku jsem byl tak nadšený, že jsem hned od začátku věděl, že jsem začal nabízet geniální službu a že bude mít v České republice úspěch.

Jsou lidé ochotni si za nadstandardní péči připlatit? Kolik jich je odhadem? Kolik lidí dá přednost klasické nemocnici s dlouhou čekací lhůtou a kolik lidí jde raději na soukromou kliniku?

Obor plastické chirurgie je oborem, kde jsou lidé zvyklí za péči platit. Jen málo výkonů lze hradit z veřejného pojištění a čekací lhůty jsou příšerné. Takže v plastické a vlasové chirurgii pacienti platí zcela samozřejmě.
Ale například v chirurgii ruky, kde lze většinu zákroků získat tzv. "na pojišťovnu", pozorujeme dvě skupiny klientů: jedna se zděsí, že nemáme smlouvu s pojišťovnami a že je třeba u nás platit napřímo, druhá s tím počítá a zcela cíleně chce být ošetřena privátně, protože chce operaci brzy, od špičkového odborníka a v pěkném prostředí. Naší první pacientkou v chirurgii ruky byla skoro 80letá paní, která žila 100km od Prahy a trápil ji karpální tunel. Této čiperné dámě v místě bydliště nabízeli termín operace za 3 měsíce. Její dcera ji tedy naložila do auta a nechala ji na naší klinice za 5 000 Kč odoperovat. Doteď si tu paní i její dceru vybavuji, protože jejich vděčnost byla hodně velká.

Prozradíte mi, kdo ze známých osobností ČR se u vás léčil?

Jsme největším a nejstarším centrem transplantace vlasů v Česku a jediným pracovištěm ve střední a východní Evropě, která poskytuje na transplantované vlasy doživotní záruku. Z toho plyne, že potkáte-li člověka s pěkně provedenou transplantací vlasů, bude pravděpodobně "náš". Máme mezi našimi klienty významné podnikatele, politiky, muzikanty, herce, ale jejich jména zásadně nesdělujeme.

Transplantace vlasů se provádí téměř výhradně u mužů a ti jsou na soukromí velice hákliví. Ženy se novým poprsím či provedenou liposukcí rády pochlubí, ale muži to mají jinak. I proto se o vlasové transplantaci skoro vůbec nemluví, protože pro muže je toto tabu.  A přitom za více jak dvacet let naší činnosti bych byl z našich klientů - politiků schopen už sestavit vládu či zpola naplnit Sněmovnu.

Jaké jsou čekací lhůty na operaci u vás?

Snažíme se našim klientkám a klientům nabízet termíny do jednoho měsíce - tedy u plastické a vlasové chirurgie, u chirurgie ruky je to ještě o něco méně.

Co extra dostanou pacienti u vás na klinice, co by třeba v nemocnici nezískali, kdyby se nechali operovat tam?

Krásné prostředí rodinné kliniky s dlouholetou tradicí, krátké čekací lhůty a špičkový personál, který nelituje času stráveného s pacienty.

Jde i nějaká péče u vás na klinice z plateb zdravotních pojišťoven anebo jde celý "proces" za pacientem?

Nemáme smlouvy s pojišťovnami.

Kdo jsou nejčastější pacienti, kteří přicházejí na kliniku? Jaký je třeba poměr cizinců/Čechů?

U vlasové transplantace se vedle VIP klientů setkáváme i s úplně běžnou klientelou. Mužům na vlasech záleží bez ohledu na to, do jaké společenské vrstvy patří. U plastické chirurgie jsou často našimi klientkami manželky VIP osobností, kterým kliniku doporučili jejich manželé, kteří u nás podstoupili transplantaci vlasů, dále podnikatelky a podnikatelé (na plastiku už dávno nechodí jen ženy!!!). A samozřejmě i zde máme úplně standardní klientelu.

U vlasových transplantací se s cizinci setkáváme tak ve 30%, naše klinika má v Evropě výborné renomé. U plastické chirurgie je to výrazně méně, tak do 10 %, a to proto, že nespolupracujeme s žádnou agenturou, která by nám klientelu vozila. Naše klinika záměrně necílí na zahraniční klientky, které si "doma" nemohou plastiku dovolit. Rádi věnujeme naše kapacity české klientele.

Jaké nejčastější zákroky provádíte?

Transplantace vlasů, plastické operace prsou, liposukce, plastiky břicha. Z chirurgie ruky jsou nejčastějšími výkony karpální tunel, tenisový loket, operace prstů, gangliomy.

NOVINKY Z INTER CLINIC

Aktuálně

Vážené klientky, vážení klienti, letní provoz kliniky ve dnech 18.6. - 8. 9. bude od 10.00 do 14.00 hodin. Konzultace a operační výkony mohou ...
Vážené klientky, vážení klienti, provozní doba kliniky během Velikonoc je následující: Ve dnech 29. března - 1. dubna ZAVŘENO. Dne 5. dubna 2024 ...
Vážené klientky, vážení klienti, ve dnech 18.12. - 21.12. bude naše recepce otevřena v čase 9:00 - 14:00 hod. V době od 22.12. do 2.1. bude klinika ...
Konzultace
1000 znaků zbývá
Přidat soubory